Manifestacije
Ivanja
Ivanja predstavlja središnji društveni ali i crkveni događaj Vrbnika u kalendarskoj godini, koji se obilježava 24 lipnja. Proslava Ivanje započinje prethodni dan, odnosno 23 lipnja, kada se ujedno i obilježava Dan Općine. Dan Općine obilježava se svečanom sjednicom općinskog vijeća s popratnim kulturnim sadržajem uz prisustvo uvaženih gostiju poput gospodarstvenika, političara i akademika s otoka Krka ali i šire.
Za Ivanju obilježava i izražava se štovanje prema Sv. Ivanu Krstitelju, mučeniku, iz čega proizlazi i naziv crkvice Sv. Ivana Krstitelja uz staro vrbničko groblje koja je izgrađena u njegovu čast.
Proslava Ivanje započinje svečanom pjevanom svetom misom u crkvi Blažene Djevice Marije uz prisustvo brojnih svećenika od kojih većina čak njih 18 ima porijeklo iz Vrbnika. Slavlje se nastavlja na Placi vrbničkog statuta uz nastup VKD Frankopan. Posjetitelji Vrbnika ali i mještani mogu uživati u tradicionalnom plesu uz pogaču i čašu Vrbničke žlahtine. Proslava Ivanje nastavlja se u večernjim satima na Trgu Škujica gdje gosti Vrbnika mogu uživati u tradicionalnim jelima i delicijama Vrbnika te plesati uz nastup benda.
Razgon
Prve nedjelje nakon blagdana Sv. Petra i Pavla u Vrbniku se obilježava Razgon, dan završetka mužnje ovaca i njihovo puštanje na slobodnu ispašu. Razgon nema definirani datum (kao Petrova) jer on može biti dan poslije Petrove (ako je Petrova u subotu ).
Janjci se odvajaju od ovaca i ovce se tada pošalje na slobodnu ispašu po „dermunima” (suhozidom obzidani pašnjaci) oko Vrbnika. U Vrbniku se stado svakodnevno ne kontrolira, niti se ovce vodi doma svaku večer. Ovce imaju već njima poznati teritorij na kojem pasu i pastiri ih obilaze, eventualno im nose vodu i zimi sijeno ako padne snijeg. Ovce se češće kontroliraju kada se janje, jer svatko želi znati za koliko mu se stado povećalo, a često treba „pomoći” ovci da se ojanji. Ako se ovce muzu, onda pastiri odlaze do ovaca i muzu dva puta dnevno (ujutro i uvečer). Znaju se pastiri i udružiti, objediniti stado od dva ili tri vlasnika i musti sve ovce pa tako svatko muze jednom dnevno. Ovce se danas muzu do Razgona, a onda ih se pusti i na „komunadu” (teritorij koji pastir nema u vlasništvu nego u najmu; komanada je državni ili crkveni teritorij). Razgon je nekada predstavljao i ostavljanje pomuženog mlijeka onome koji je imao ovce u najmu.
Nekada nisu svi bili vlasnici ovaca. Ovce i stada (oko 20 glava) nekada su imali imućnije obitelji. Da bi se imalo ovce, trebalo je imati i pašnjake (dermune), a kako su se svi bavili poljoprivredom i stočarstvom, nije se moglo iznajmiti pašnjak. Neke obitelji imale su više zemlje, pa i više pašnjaka. Zato su oni koji su to sebi mogli priuštiti davali stado u najam, za to su dobivali dio mlijeka, a drugi dio pripadao je pastiru koji se brinuo o stadu. Na Razgon vlasnik stada se odricao svojega dijela pomuženog mlijeka u korist pastira i tada je pastir imao ukupnu količinu mlijeka za sebe. Naravno da je tada bilo i manje mlijeka jer su pašnjaci bili pojedeni, a krajem lipnja ili početkom srpnja nije bilo ni previše vode.
Pastiri su bili zahvalni vlasnicima stada i pašnjaka na tom daru jer su u nekoliko dana povećali količinu sira za svoju brojnu obitelj. Žene su radile sir od ovčjeg mlijeka i skutu. Od skute su pekli kolač poviticu.
Danas se tehnologija proizvodnje sira pojednostavnila. Koriste se forme za sir od inoxa (cijev od inoxa je probušena kako bi sirutka izlazila iz mladog sira; kontrolira se temperatura mlijeka, koristi se kupovna sirutka). Manje promjena doživjela je proizvodnja skute koja se radi od nusprodukta koji je ostao od proizvodnje sira. Sirutka koja je ostala od sira zakuha se na laganoj vatri i kada isplivaju ukrućeni komadići, procijedi se na cjediljku i kroz gazu i pusti 8 sati. Tako ocjeđena skuta se stavi na tanjur.
Skuta mora biti dovoljno vlažna, ali i kompaktna na tanjuru i ne presuha. Od tako pripravljene skute može se napraviti povitica. Za poviticu se u skutu stavi 2-3 jaja, naribane limunove korice, dvije žlice šećera, dvije-tri žlice brašna da to poveže, pecilni prašak i peče se u maloj zdjelici jer je ukupna količina mala. Od mladog ovčjeg sira ispeku se presneci. Na razvaljano tijesto okrugla oblika stavi se nadjev od od naribanog svježeg ovčjeg sira, limunove korice, krušnih mrvica, jaja … i oblikuju se prstima košarica od tijesta. Presneci se peku u okruglim formicama i ispečeni pošećere i razrežu na komadiće. Presnec i povitica su tipični vrbenski kolači i ne postoji industrijski nadomjestak za te kolače. Najčešće se peku upravo za Ivanju i Petrovu jer je to štajun od sira, ali i blagdani koje treba obilježiti tradicionalnim gastronomskim delicijama uz čašu vrbničke žlahtine. ( napisala Mira Katunar)
Dani vina
Održavaju se u Vrbniku od 2004. godine, zadnji vikend u kolovozu.
Manifestacija je zamišljena prvenstveno na način da, uz sedam vinara iz Vrbnika i jednog sa otoka Krka, svoja vina svake godine predstave i vinari iz neke druge županije.
Prve 2004. godine naši su gosti bili vinari iz Zagrebačke županije, 2005. iz Sisačko-moslavačke, 2006. iz Bjelovarsko-bilogorske, 2007. iz Koprivničko-križevačke, 2008. iz Dubrovačko-neretvanske, 2009. iz Vukovarsko-srijemske, 2010. iz Krapinsko-zagorske, 2011. iz Primorsko-goranske, 2012. iz Osiječko-baranjske županije.
Uz vinare, svoje su mjesto našli i ostali proizvođači autohtonih i eko proizvoda.
Za razliku od ostalih turističkih mjesta na otoku Krku, u Vrbnik dolaze pretežno domaći i strani izletnici, kako u individualnom tako i u organiziranom aranžmanu
(tijekom travnja, svibnja, lipnja, rujna i listopada autobusima sa područja Istre, Kvarnera i unutrašnjosti Hrvatske, a tijekom srpnja i kolovoza brodovima i brodićima iz nama «susjednih» mjesta Crikvenice, Selca i Novog Vinodolskog ). Osim razgledavanja bogatstva kulturne baštine izletnicima je nezaobilazan odlazak u jednu od mnogobrojnih konoba, gdje uz konzumaciju pršuta i sira mogu uživati i u dobroj kapljici, već nadaleko poznate i priznate, Vrbničke žlahtine.
Manifestacijom «Dani vina» nastojimo obogatiti turističku ponudu cijelog otoka Krka, pa i šire, izvorno hrvatskim proizvodima, koji su i te kako prihvaćeni i traženi, prvenstveno od stranih, ali i od domaćih gostiju, u obliku suvenira upotrebne vrijednosti. Ovime doprinosimo u maloj mjeri da sa tržišta izguramo jeftine suvenire iz uvoza, i ponudimo kao suvenir butelju kvalitetnog ili vrhunskog vina, razne rakije, eko likere, maslinovo ulje, ovčji, kozji ili kravlji sir, med, jednom riječju proizvode koji asociraju na Hrvatsku kao turističku destinaciju.
Sva se događanja održavaju na dva glavna gradska trga, Trgu Škujica i Placi Vrbničkog statuta, gdje se za tu priliku postavlja 20-tak tipiziranih drvenih štandova.
U petak i subotu od 11,00 do kasnih večernjih sati degustirati se mogu sva vina kod bilo kojeg vinara, a sva buteljirana vina prodaju se po prigodnim cijenama.
Poslijepodnevni i večernji sati rezervirani su za kulturno-zabavni program.
U suradnji sa Hrvatskom poljoprivrednom komorom iz Rijeke svake se godine organiziraju stručna predavanja za vinare i vinogradare s vrsnim predavačima, te cjelodnevna prezentacija poljoprivredne mehanizacije i opreme za vinarstvo i vinogradarstvo.
Organizator «Dana vina» je Turistička zajednica Općine Vrbnik, a manifestacija se ne bi mogla realizirati bez podrške i financijskog doprinosa Općine Vrbnik, vrbničkih vinara i ugostitelja, te Hrvatske poljoprivredne komore iz Rijeke.
Također svoje učešće u manifestaciji iskazuju nam i iz Ministarstva poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja, Ministarstva turizma, Primorsko-goranske županije i Turističke zajednice županije iz koje dolaze vinari-gosti i ostali izlagači, Hrvatske turističke zajednice i Turističke zajednice Kvarnera.
Popi i pojedi
Prije tri godine u Vrbniku je najavljen program manifestacije „Popi’ i pojedi“, serije eno-gastro priredbi koje se tijekom ljetnih mjeseci održavaju u Vrbniku na otoku Krku.
Popi’ i pojedi zajednički je nazivnik za manifestacije kojima se promoviraju autohtone vrijednosti u proizvodnji i pripremi hrane i proizvoda od vinove loze uz pripadajuće običaje te lokalne folklorne i muzičke izraze. Program je namijenjen otočanima, te domaćim i stranim gostima koji tijekom turističke sezone borave na Kvarner, a organizator posjetiteljima omogućuje uživanje u tradicionalnim jelima i nadaleko poznatoj sorti vina, vrbničkoj žlahtini.
Festival žlahtine
Trodnevni festival žlahtine krajem lipnja čine posjet Vinariji Pavlomir u Novom Vinodolskom, Dan otvorenih podruma vrbničkih vinara i obilježavanje tradicionalnog blagdana Razgona. Razgon je pastirski običaj iz davnina koji se slavi prve nedjelje po blagdanu Sv. Petra i Pavla, a obilježava završetak perioda mužnje ovaca i njihovo puštanje na slobodnu ispašu. Za ovu prigodu organizirana je radionice filcanja vune, a na brojnim izložbeno prodajnim štandovima posjetitelji su mogli kušati i kupiti otočne proizvode – vino, maslinovo ulje, sir, med i mirisno bilje.
Dani šurlica
Naširoko poznatu i omiljenu ručno pripremljenu tjesteninu, šurlice, na način kako se ona stoljećima tradicionalno priprema u vrbničkom kraju, moguće je sredinom srpnja doživjeti u Vrbniku. Prvog i zadnjeg dana manifestacije šurlice naši ugostitelji pripremaju na više lokacija po starom gradu, a posjetitelji se i sami mogu uključiti u njihovu izradu. Na brojnim izložbeno prodajnim štandovima posjetitelji su mogli kušati i kupiti otočne proizvode – vino, maslinovo ulje, sir, med i mirisno bilje. Tijekom tjedna šurlice su se mogle kušati u restoranima i konobama Vrbnika uz veliki broj različitih umaka i priloga.
Petrova
Petrova za Garicu predstavlja najvažniji događaj u godini, na taj dan i Crkva i mještani slave svog zaštitnika Svetog Petra apostola.
Petrova se slavi 29. lipnja. Ovisno o danu na koji pada u selu se održava i pučka fešta uz lokalnu grupu.
Jerolima
Kao što Vrbnik slavi ivanju, Garica Petrovu tako i Risika ima svojeg zaštitnika Svetog Jeronima. Dan kad Crkva i stanovnici Risike slave svojeg zaštitnika je 30.rujna.
Na taj dan u Risiki se održava i pučka fešta.
Mesopust u Vrbniku
TZO Vrbnik i Udruga Vrbenski dešpet, uz podršku Općine Vrbnik organiziraju maškarane zabave koje se održavaju se u sali nekadašnjeg hotela „Vrbniče nad morem“.
Kako bi se tradicija održavanja maškaranih običaja u Vrbniku nastavila i podignula na višu razinu u cjelokupni program uključen je veliki broj članova udruga, društava, pojedinaca, vrbničkih vinara i ugostitelja, učenika područne škole i dječjeg vrtića iz Vrbnika.
Vrbenčane i njihove goste očekuje dobra zabava, puno smijeha, bogata tombola, nagrade za maškare, te razni tematski programi ( „show“ programi, susret karnevalskih udruga otoka Krka, redute po Garici i Risiki, susret maškaranih klapa, gostovanje karnevalskih grupa, .. )